Blog > Komentarze do wpisu
"Być radosnym, dobrze czynić i wróblom pozwolić ćwierkać – to najlepsza filozofia. "

Czy dorosłość odbiera wiarę w ludzi i w bezinteresowność? A może tylko ja, mimo ogólnego szczęścia i zadowolenia z tego, co posiadam, zatonęłam gdzieś w mroku niewiary? Bo łatwiej nie wierzyć i czasami bywać mile zaskakiwanym, niż co chwila dostawać po twarzy.

Chciałoby się wrócić do czasów liceum, usiąść na polanie z zieloną butelką w dłoni, i łapać pierwsze promienie słońca i uśmiechać się do błękitnego nieba, myśląc jaki ten świat i ludzie są piękni.

Niestety melodie z przeszłości, oprócz wspomnień, nic już ze sobą nie niosą.

Próbuję cieszyć się wiosną, stojąc na zakorkowanej ulicy, wdychając spaliny. Ludzie się do siebie nie uśmiechają, są zbyt zabiegani żeby otworzyć okno samochodu i wziąć od ślęczącego tam od godzin staruszka bezpłatną gazetę.

My, ludzie, jesteśmy strasznie interesowni. Można wysunąć tezę, iż nawet czyny charytatywne przynoszą nam korzyści, uspakajając sumienie czy poprawiając nastrój. Należy więc zapytać - czy robiąc coś dobrego, nie chodzi przede wszystkim o to, by poczuć się lepiej? I drugie pytanie - czy jest w tym coś złego, skoro dwie strony czerpią korzyści? Dobrze, jeśli pomaganie innym sprawia nam przyjemność. Gorzej, jeśli zaprzestalibyśmy podawać rękę, bo nie przynosiłoby nam to żadnych korzyści, nawet tych w postaci lepszego samopoczucia.
Pewna kobieta, która bardzo mi pomogła, powiedziała, że zrobiła to, bo sama chciałaby, by ktoś postąpił tak wobec niej. Podobno dobro powraca. I tego chyba wszyscy oczekujemy, podając dłoń innym, ale troszcząc się przede wszystkim o siebie samych.

Może jest w tym jakiś sposób, by żyło nam się lepiej.
Nikt jednak nie może powiedzieć, że robi coś bezinteresownie. Bo bezinteresowność nie istnieje. Nawet szukając partnera życiowego myślimy o tym, aby mieć z kim spędzać wieczory i nie być samotym u kresu naszego życia. Jest więc wiele interesowności w bezinteresownoj miłości. Wychodzi na to, że taka nasza natura.

poniedziałek, 22 marca 2010, caro_27

Polecane wpisy